Jak chorobę przeżywa rodzeństwo chorego?
Rodzina funkcjonuje jako system wzajemnie połączonych ze sobą elementów. Z tego powodu, w momencie pojawienia się choroby nowotworowej u jednego z jej członków, zmianie ulega życie całej rodziny.
Jak można pomóc dziecku przejść przez nowotwór, gdy jest nastolatkiem?
Rozpoznanie choroby nowotworowej w okresie dojrzewania jest źródłem silnego dystresu w życiu młodego człowieka, na które nakładają się dwa rodzaje kryzysu: kryzys rozwojowy oraz kryzys utraty zdrowia i zagrożenie dla życia.
Jakie zmiany zachodzą w rodzinie, gdy pojawia się choroba nowotworowa dziecka?
Choroba nowotworowa spełnia kryteria kryzysu sytuacyjnego: ma nagły, niespodziewany i szokujący charakter. Rozpoznanie choroby nowotworowej dziecka oznacza kryzys dla całego systemu rodziny.
Czy walka z rakiem równa się problemom finansowym rodziny?
Choroba nowotworowa – diagnoza, której nikt nie chce usłyszeć. W pierwszej chwili naturalną reakcją na nią jest szok i niedowierzanie. Skrajne emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Po kryzysowym okresie adaptacyjnym rodzice zaczynają zastanawiać się nad organizacją życia na czas choroby.
Rodzina w kryzysie - jak im pomóc?
Diagnoza o chorobie nowotworowej dziecka wywołuje kryzys emocjonalny u wszystkich członków rodziny. Niezbędne jest tu wsparcie psychologiczne i pomoc otoczenia.
Gdzie szukać pomocy w walce z chorobą nowotworową dziecka?
Diagnoza o nowotworze dziecka, pobyt w szpitalu, izolacja, natłok myśli i lęk – jak sobie z nimi poradzić? Jak może pomóc psycholog, a jak inni rodzice, którzy przechodzą przez to samo doświadczenie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie nowotworowej?
Jakimi zasadami powinien kierować się rodzic, gdy jego dziecko choruje? Jak przekazywać mu informacje o chorobie i leczeniu? Czy może okazywać przy nim swoje emocje?
Na czym polega praca Zespołu Wsparcia Psychospołecznego?
Zespół Wsparcia Psychospołecznego jest zespołem pedagogów
i psychologów funkcjonującym
w klinice „Przylądek Nadziei”.
Czym zajmuje się na co dzień, jakie realizuje działania pedagogiczne
i dlaczego są one tak istotne na oddziale onkologii dziecięcej?
Choroba dziecka a rozwój zawodowy rodziców. Jak połączyć pracę i walkę z chorobą?
Kariera zawodowa zawsze jest wyzwaniem. Z perspektywy kobiet pierwszy okres macierzyństwa wydaje się przerwą w rozwoju zawodowym. Niemniej doświadczenie macierzyństwa rekompensuje ten przestój. Jednak co zrobić, jeśli towarzyszą mu nieprzewidziane okoliczności, takie jak choroba dziecka?
Jak można pomóc rodzinie, której dziecko choruje na raka?
Co roku odnotowuje się około 1 200 nowych przypadków zachorowań dzieci na nowotwory w Polsce. Bliższa oraz dalsza rodzina, przyjaciele czy znajomi niejednokrotnie zadają sobie pytania: jak można pomóc? Co zrobić, a czego unikać?
Zastosowanie muzykoterapii w leczeniu przeciwnowotworowym
Pobyt w szpitalu nigdy nie jest dobrowolny i wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia. Kiedy dziecko lub nastolatek trafiają do kliniki, to często zaczynają się buntować i obwiniać rodzinę o swoją chorobę. Muzykoterapia pomaga im w redukcji napięcia emocjonalnego związanego z leczeniem przeciwnowotworowym i stanowi szansę na lepsze poznanie siebie.