Wrzesień jest światowym miesiącem świadomości nowotworów u dzieci. Ich międzynarodowym symbolem jest złota wstążka. Tegoroczna Kampania Złotej Wstążki podejmuje temat wsparcia psychospołecznego rodziny w chorobie nowotworowej dziecka w kontekście wyzwań i trudności, z którymi mierzą się na poziomie mentalnym, emocjonalnym, społecznym, finansowym. Bo gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina.  

Od ponad dwudziestu lat wrzesień jest międzynarodowym miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci. Symbolizuje go Złota Wstążka, kolorem nawiązująca do najcenniejszego kruszcu reprezentującego najwyższą wartość – zdrowie i życie dzieci.

Już po raz trzeci  Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” we współpracy z innymi Fundacjami związanymi z onkologią dziecięcą organizuje we wrześniu ogólnopolską Kampanię Złotej Wstążki, której celem jest zwracanie opinii społecznej na na rolę i potrzebę wsparcia psychospołecznego dzieci chorych na nowotwory oraz ich rodzin w kontekście wyzwań i trudności, z którymi mierzą się na poziomie mentalnym, emocjonalnym, społecznym i finansowym.

Choroba nowotworowa dziecka zmienia wszystko 

Każdego roku w Polsce u około 1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór. Moment diagnozy oznacza zmianę dotychczasowego życia dla każdego z członków rodziny, dosłownie z dnia na dzień. Trudno się na to przygotować. 

Jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy, aby na co dzień opiekować się dzieckiem w szpitalu – nawet przez kilka miesięcy. Choroba oznacza dla całej rodziny izolację. Aby nie narażać słabego systemu odpornościowego dziecka na kontakt z bakteriami czy wirusami, muszą zrezygnować z aktywnego życia szkolnego, towarzyskiego, wspólnego spędzania czasu, życia społecznego w ogóle. Doświadczają też izolacji, ponieważ ich najbliższe otoczenie często nie wie, jak zachować się wobec choroby nowotworowej dziecka. 

Choroba zmienia ich codzienność i wyznacza rytm dnia – nawet tym członkom rodziny, którzy są w domu. Podczas gdy jeden z rodziców towarzyszy dziecku w szpitalu, drugi musi przejąć wszystkie jego obowiązki, zaopiekować się rodzeństwem chorego dziecka. Zdarza się, że potrzeby zdrowych dzieci w rodzinie schodzą na dalszy plan, co może powodować u nich nawet syndrom odrzucenia. Na te trudności nakładają się kłopoty finansowe, gdyż trudno połączyć opiekę nad chorym onkologicznie dzieckiem z pracą.

Podobne problemy przeżywa każda rodzina dziecka chorego przewlekle. Bo gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina.

Zachęcamy wszystkich do okazania wsparcia dzieciom z chorobą nowotworową i ich bliskim przez cały wrzesień – dołączcie do Kampanii Złotej Wstążki!

 

Każdego roku w Polsce u 1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór.

%

60 lat temu przeżywało 1/10 dzieci chorych na nowotwory.

%

Obecnie wyleczalność sięga 80%.