Czy walka z rakiem równa się problemom finansowym rodziny?

Choroba nowotworowa – diagnoza, której nikt nie chce usłyszeć. W pierwszej chwili naturalną reakcją na nią jest szok i niedowierzanie. Skrajne emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Po kryzysowym okresie adaptacyjnym rodzice zaczynają zastanawiać się nad organizacją życia na czas choroby.

Jakie rodzina ma możliwości?

Na samym początku rodzina może starać się o zasiłek opiekuńczy tzw. zwolnienie na dziecko. Tego typu zwolnienie może wypisać lekarz. Należy pamiętać, że można wykorzystać 60 dni zasiłku i okres ten dotyczy łącznie obojga rodziców. Dowolna część może zostać wykorzystana przez jednego rodzica, natomiast kolejna część przez drugiego rodzica. Jeden rodzic może też wybrać wszystkie dni przysługujące obojgu rodzicom.

Kolejna możliwość to zasiłek chorobowy. Podczas pojawienia się kryzysu taka osoba może skorzystać z tzw. zwolnienia lekarskiego. Podczas pierwszego okresu kolejne etapy adaptacyjne mogą być połączone z wysokim stresem. Jeśli przedstawimy lekarzowi pierwszego kontaktu swoje odczucia i opowiemy, jak reaguje nasz organizm na silny stres, wówczas mamy prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek możemy pobierać przez 182 dni w roku. Warto jednak pamiętać, że w pulę 182 dni nie wliczają się dni wolne od pracy. Nie trzeba więc brać zwolnienia, które uwzględnia weekendy czy okres świąteczny.

Jeśli natomiast sytuacja domowa pozwala zrezygnować z pracy jednemu z rodziców albo rodzic nie ma możliwości podjęcia/ wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem, może starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie otrzymuje się co miesiąc w wysokości ok. 2119 zł. W celu uzyskania prawa do zasiłku należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, uwzględniające punkt 7 i 8. Punkt 7 mówi o konieczności sprawowania stałej lub długotrwałej opieki nad dzieckiem lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Natomiast punkt 8 o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Choroba może dotknąć każdą rodzinę

Chorobą onkologiczną dotykane są rodziny o różnym statusie społecznym i materialnym. W trakcie zmagań z chorobą doświadczają trudności, które wcześniej nie były im znane, lub które nasilają się podczas kolejnych etapów choroby. Za przykład posłużyć może tutaj nadszarpnięty budżet domowy. Wsparciem w różnym zakresie mogą więc służyć fundacje i stowarzyszenia działające przy szpitalach onkologicznych.

W aspekcie finansowym ważne jest pozyskiwanie środków na subkonta dzieci przy okazji wpłat 1% lub poprzez zasilanie kont przez darczyńców. Rodzice na samym początku choroby dziecka są niechętni zbieraniu środków. Jest to dla nich nowa i niekomfortowa sytuacja. Jednak często jest to jedyna forma pomocy, jaką bliscy i znajomi pacjenta mogą zaoferować rodzinie. Zdarzają się również wśród bliskich osób, tzw. społecznicy, którzy chętnie zajmują się organizacją zbiórek i pozyskiwaniem środków. Warto skorzystać z tej formy pomocy oferowanej przez otoczenie.

NGO-sy buforem przy szpitalach onkologicznych

Każda organizacja NGO (Non – Government Organization, czyli Organizacja Pozarządowa) ma swój regulamin bądź statut, pozwalający uzyskać kluczowe informacje na temat sposobu rozliczania środków z subkont pacjentów. W Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozliczamy imienne faktury pacjenta na wszystkie środki związane z jego leczeniem i powrotem do zdrowia (m.in. lekarstwa, konsultacje medyczne, rehabilitacje, środki wspierające opiekę chorego pacjenta). Rozliczamy również przejazd pacjenta na konsultacje medyczne, wizytę w szpitalu, czy rehabilitację.

Organizacje NGO mogą być buforem i dowodem na to, że przekazywane środki są rozliczane na konkretną pomoc dla pacjentów.

 

Joanna Kupis

Specjalista ds. społecznego wsparcia rodziny

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U.2022.0.1732

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Dz.U.2022.0.615

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U.2021.0.573